Jdi na obsah Jdi na menu
 


Homer, Marge, Bart, Lisa, Meggie. Rodinka žlutých postaviček, která dala jméno celému fenomenálnímu americkému seriálu. Na televizních obrazovkách se poprvé kreslená rodinka objevila už v dubnu 1987. Nějakou dobu však nešlo o typický seriálový díl, jak to zná většina z nás, ale o pár minut trvající skeč v Tracey Ullman´s Show. Tam Simpsonovi vydrželi následující 3 roky avšak za celkového počtu necelých třiceti skečů (dílů).

V roce 1989 se osamostatnili. Vzniká první klasický díl s názvem „Simpsons roasting on an open fire“ (v ČR jako „Vánoce u Simpsonových“). Původně měl vyjít jako první díl „Hezkej večer, který kvůli technickým problémům byl přesunut na pozdější termín. Vzniká tak první série nejdéle vysílaného seriálu v USA.

Už v první sérii, která čítá pouze 13 dílů, se seznamujeme postupně s malým americkým městečkem Springfield a jeho obyvateli. Středem pozornosti samozřejmě zůstává hlavní rodinka, ale protože by 5 postav bylo poměrně málo, do děje zasahují zaměstnanci jaderné elektrárny, štamgasti hospody U Vočka a další springfieldské rodiny podle svých příbuzných. Dlužno vysvětlit, že Springfield v USA figuruje snad častěji než v ČR název Lhota. Přes veškeré dohady, seriálový Springfield je smyšlený a i když je otázkou, jestli se Matt Groening neinspiroval u některých míst ve svém rodném městě, na mapě byste Evergreen Terrace hledali těžko.

Seriál The Simpsons za svou dlouholetou historii dokázal posbírat poměrně dost ocenění a prvenství. Např. již jmenovaný Nejdéle vysílaný seriál v USA nebo dokonce vlastní hvězda na hollywoodském chodníku. Americký časopis Time zařadil Barta Simpsona mezi padesátku nejvlivnějších osobností zábavního průmyslu. Za zmínku stojí také zvolení Homera Simpsona jako Největšího Američana v sekci fiktivních postav (pozn.: u nás zvolen Jára Cimrman).

Dnes už dokonce celebrity považují za čest stát se součástí některého z dílů o Simpsonových. V seriálu se zatím v kreslené podobě objevili Elton John, N´Sync, U2, Red Hot Chily Peppers, John Travolta, ale třeba také producent The Simpsons James L. Brooks a řada dalších.

Letos (2007) se Simpsonovi dočkali vlastního celovečerního filmu. Ten splnil očekávání věrných fanoušků a hlavní Groeningovu myšlenku – vytvořit díl o délce celovečerního filmu. Konec fenoménu The Simpsons se čekal už několikrát, ale žlutá rodinka je stále tady a tvůrcům humor nedochází. V jednom z dílů se dokonce na závěr autoři upsali songem, že Simpsonovi tu budou navždy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

proč simpsnovi a ne sex

(samotv, 20. 4. 2016 13:49)

sex je lepší než simpsnovi ok

simpsnovi

(marta..123, 5. 6. 2012 18:37)

jam mam rada simsny ja jsem dokonce viděla všechny díly simpsnu a nejlepší je bart a houmr